תואר ראשון

תואר ראשון – איך מתכוננים ללימודים בצורה נכונה?

אחת החוויות המכוננות בחיינו נוצרת כשאנחנו מתקבלים לאקדמיה ואמורים להתחיל וללמוד תואר ראשון. זו חוויה מכוננת מאחר ומעולם לא היינו בסיטואציה דומה, וכאן אנחנו מתחילים את הדרך שלנו, מי לסיום תואר אחד או שניים ומי לקריירה ארוכה באקדמיה.

משנות התשעים, אז התחוללה בישראל המהפכה הגדולה בתחום הלימודים האקדמיים, לימודי תואר ראשון הפכו להיות כמעט סטנדרט. עד אז, היה ניתן ללמוד אך ורק באוניברסיטאות הגדולות, מה שהוביל לכך שלא רבים זכו לכך. הרפורמה המדוברת, הביאה לפתיחתן של מכללות פרטיות בכל רחבי הארץ, ואיפשרה לכל מי שעמד בתנאים להתקבל וללמוד. באופן טבעי, התנאים מאז הם הרבה יותר נוחים לקבלה.

מה זה תואר ראשון?

בשביל להבין כיצד מתקבלים ללימודי תואר ואיך מתכוננים אליהם, צריך להבין תחילה מה זה בכלל ומה המשמעות שלהם.

תואר ראשון הוא למעשה השלב הראשון בתהליך שמטרתו להכשיר סטודנטים וסטודנטיות להתמחות בתחום מסוים, בתור חוקרים ובתור אנשי מעשה. ההבדלים בין לימודי תואר ללימודי תיכון, נניח, באים לידי ביטוי לא רק ברמה, אלא גם בעובדה שהסטודנטים בוחרים את המסלולים בהם ירצו להתמחות וכן בעובדה שהם צריכים לא רק ללמוד אלא גם לעשות מחקר בתחום שלהם, על בסיס כלים ושיטות שלמדו במסגרת התואר.

יש מקרים בהם תואר ראשון מספיק בשביל למצוא מקום להתמחות ולעבוד בתחום, אך עם השנים, הדרישות עלו ומקומות עבודה רבים מחפשים בוגרי תואר שני ואף למעלה מזה. בסיום לימודי התואר, אפשר להחליט האם להמשיך ללימודים מתקדמים או שמא לצאת לשוק העבודה (או לעשות את שניהם במקביל).

כיצד מתקבלים לתואר ראשון?

לכל תחום לימודים ולכל מוסד אקדמי, יש דרישות משלו לצורך קבלה לתואר ראשון. בעיקרון החלוקה היא כזו: אוניברסיטאות ומוסדות חשובים ואיכותיים, יבקשו מהמועמדים תעודת בגרות מלאה עם דגש על מקצועות מסוימים וציון פסיכומטרי. שאר המקומות ידרשו רק תעודת בגרות מלאה.

בדרך כלל הדרישה היא לבגרות מלאה עם ציונים גבוהים באנגלית, מתמטיקה וכן במקומות שקשורים לתחום הלימוד. מי שאין לו את זה, יכול לעשות מכינה במסגרת המוסד או במסגרת חיצונית על מנת להשלים את החוסרים.

כיצד מתכוננים ללימודי תואר ראשון?

לפני תחילת שנת הלימודים, יש לבחור את הקורסים אותם רוצים ללמוד בסמסטר הראשון, בשנה הראשונה. מרבית הקורסים יהיו קורסי חובה והבחירה תהיה רק בין השעות. בשיעור הראשון של הקורס, הסטודנטים אמורים לקבל תוכנית לימודים עם כל המאמרים שעליהם לקרוא במהלך הקורס.

ההמלצה היא להשתמש במחשב נייד בשיעורים, על מנת לכתוב את החומר שנאמר על ידי המרצה בצורה מסודרת ונקייה. כך גם אפשר לעלות את המאמרים אונליין בזמן השיעור ולהשתמש בהם במידת הצורך. רצוי גם לייצר קבוצות למידה עם חברים נוספים לכיתה, בשביל לחלק את העומס, במידה וצריך לתרגם מאמרים או לבצע פעולות אחרות.

 

 

דילוג לתוכן